26مرداد، سالروز ورود آزادگان سرافراز به میهن گرامی باد

سال 1369 سالی پر تلاطم برای مردم ایران بود. در گرماگرم تابستان داغ آن سال، در روز 26 مرداد ماه، جمهوری اسلامی ایران با سربلندی و صلابت توانست رزمندگانی را که مجاهدانه از دین، شرف، ناموس و خاک کشور دفاع کرده بودند و در دست دشمن بعثی اسیر شده بودند، به وطن بازگرداند.

در این روز میهن اسلامی شاهد حضور آزادگان سرافراز همچون كبوترانِ سبكبالي بود که پس از سال‌ها اسارت در زندان‌ها و اسارتگاه‌های مخوف سرکرده رژیم بعث عراق (صدام ملعون) قدم به خاک پاک میهن اسلامی خود گذاشتند.

معتقدم، بازگشت آزادگان به ایران اسلامی پس از سال‌ها تحمل شدیدترین شکنجه ها و دردها، نتیجه مقاومت هوشمندانه ملت ایران در برابر دشمن بود.
بازگشت آزادگان سرافراز همچنین از دستاورد‌های ایستادگی بر اصول، آرمان‌ها و پایداری در برابر زیاده خواهی‌های دشمنان قسم خورده ایران در ۸ سال جنگ تحمیلی رژیم بعث عراق بر ضد کشور ایران است.

حضرت امام خمینی(ره) رهبر کبیر انقلاب  اسلامی درباره اسرا و آزادگان تعبیرات زیبایی دارند. ایشان اسرا را سرود آزادی دانسته و فرمودند: «اسرا در چنگال دژخیمان خود سرود آزادی‌اند و احرار جهان آن را زمزمه می‌کنند. مفقودین عزیز، محور دریای بیکران خداوندی‌اند و فقرای ذاتی دنیای دون در حسرت مقام والایشان در حیرتند.»

مقام معظم رهبری(مد ظله العالي) درباره آزادگان سرافراز چنین گفته‌اند: «یکی از چیزهایی که شما را، دل‌هایتان را زنده نگه می‌داشت، ‌پرامید نگه می‌داشت، یاد آن چهره و روحیه پرصلابت امام عزیزمان بود. آن بزرگوار هم خیلی به یاد اسرا بودند. حال پدری را که فرزندانش به این شکل از او دور شده باشند، راحت می‌شود فهمید…

مساله اسارت طولانی فرزندان این ملت به نوبه خود امتحان دیگری بود که ملت ما با موفقیت آن را به انجام رسانده و اسرای ما همانند ملت ایران از خود آزادمردی نشان دادند و سرانجام با موفقیت و سرافرازی به وطن بازگشتند…

شما در دوران اسارت شرایط سختی را گذراندید، اما در عین حال با حفظ دین و اعتقادات و دلبستگی خود به اسلام، امام و انقلاب موجب افتخار و آبرومندی ملت خود در برابر دشمن شدید.

بلی، آزادگان، با ایمانِ راسخ خود در برابر همه فشارهای جسمی و روحی دشمنان ایستادند و روابط اجتماعی جامعه کوچک اردوگاهی خود را بر پایه اخلاق حسنه بنا نهادند و از شکنجه های مزدوران بعث هراسی به خود راه ندادند و صبورتر از سنگ صبور و راضی ترین کسان به قضای الهی بودند و ما امروز خیلی به این عزیزان بدهکاریم.

اینان سینه هایی فراخ تر از اقیانوس داشتند که از همه جا و همه کس بریده و به خدا پیوسته بودند، آزاده نامیده شدند چرا که از قید نفس و نفسیات رهایی یافته بودند.

آزادگان ما، وارثان شهدا هستند و ماندند تا نامشان را گرامی و راهشان را ادامه دهند.

26مرداد، سالروز ورود آزادگان سرافراز گرامی باد

فـــرزاد دلارام

لینک کوتاه:
فهرست